Pozitivní afirmace a vizualizace pro hladký porod

Pozitivní afirmace

Poprvé jsem se setkala s pojmy pozitivní afirmace a vizualizace na předporodním kurzu Jemné zrození.

Jedná se o techniky hypnoporodu, které (ačkoliv samy o sobě nezaručí jednoduchý a bezbolestný porod) mohou značně vylepšit Váš zážitek z porodu a jeho průběh.

I mně během těhotenství a zejména při porodu prokázaly obrovskou službu, a tak se s Vámi chci o jejich benefity podělit.

Pozitivní afirmace jsou krátké a jednoduché pozitivní fráze, které napomáhají přenastavit mozek na pozitivní výsledky a bojovat se strachem, negativními myšlenkami a pocity.

Tato vědecky podložená technika může pomoci v osobním rozvoji a při vyrovnávání se s nejistotou či nízkým sebevědomím, ale také během těhotenství jako účinná příprava na porod.

Zejména ženám, které trpí strachem z porodu (tokofobií), mohou velmi ulevit.

Jak fungují pozitivní afirmace a jak je praktikovat

Krátké pozitivní výroky, které si opakujeme nahlas, jsou tolik účinné, protože náš mozek je v podstatě vnímá dvakrát naráz – jednou jako hlásek v naší hlavě a podruhé jako větu vyslovenou nahlas (The Stress-proof Brain; Melanie Greenberg).

Nejlepších výsledků s nimi dosáhnete, když si je budete opakovat několikrát denně po delší dobu.

Samotné se mi osvědčilo praktikovat je každý den cca od 3-4 týdnů před předpokládaným datem porodu, ideálně 2-3x denně nahlas (skvělé je, pokud máte prostor vyhradit si na to speciální chvilku, kdy Vás nikdo neruší). 

V těhotenství a při porodu Vám umožní být klidnější, adaptabilnější k nastalým změnám a psychicky odolnější vůči různým informacím a náročným situacím.

Své oblíbené afirmace si můžete nahrát a několikrát denně je poslouchat (nechte je namluvit partnerem nebo jinou osobou, která je pro Vás důležitá a důvěřujete jí).

Mějte je uložené v telefonu, díky tomu je nezapomenete s sebou k porodu!

V rámci relaxace si je můžete napsat na kartičky, barevně pomalovat a zabalit je s sebou do tašky do porodnice.

Pozitivní afirmace v těhotenství

Můžete si vymyslet svoje vlastní krátké pozitivní fráze, nebo se inspirovat následujícími příklady:

  • Mé těhotenství je zdravé a přirozené
  • Mé miminko je zdravé, milované a v bezpečí
  • Mé miminko se narodí v nejlepší možný čas
  • Věřím svému tělu, že mě při porodu povede
  • Mé tělo je dokonale připravené na jemný a bezpečný porod mého miminka

Pozitivní afirmace k porodu

Zde je opět pár příkladů, určitě ale přijdete na několik vlastních, které pro Vás budou mít velkou hodnotu :

  • S každou vlnou se mé miminko dostává blíž a blíž mojí náruči
  • Jsem uvolněná, stres a napětí odplouvá
  • Mé miminko se narodí jemně a přirozeně
  • Cítím se v bezpečí a věřím svému tělu

Během porodu si můžete pouštět své nahrávky afirmací a ponořit se do hlasu, který Vás jimi provází. Můžete nechat partnera nebo dulu číst afirmace na kartičkách. 

Spolu s hlubokým a plynulým dýcháním se můžete účinně vyrovnat s bolestí a nepohodlím, odvést svou pozornost od tlaku nebo si vytvořit vlastní klidné a bezpečné místo uprostřed chaotického prostředí.

Vím to, protože jsem to sama dokázala. Můj první porod byl skutečný hypnoporodní zážitek, přirozený a nemedikovaný. A velkou zásluhu na tom měly právě vizualizace a pozitivní informace.

Když byla bolest intenzivní a nepohodlí příliš nepříjemné, pořád jsem měla své bezpečné místo, kam utéct, ve vlastní mysli, a také klidný dech, který mi pomáhal proplout i těmi nejsilnějšími vlnami.

Vizualizace pro jemný a přirozený porod

Podobnou technikou jako pozitivní afirmace jsou také vizualizace. Používají je vrcholoví sportovci i úspěšní podnikatelé.

Hodí se však také pro těhotné ženy, který hodlají svým způsobem také podat výkon hodný olympionika – porod miminka.

Jedná se o metodu, která opět programuje naše podvědomí a buduje vnitřní motivaci. Pomáhá nám připravit se uvnitř své mysli dopředu na různé situace a scénáře a dosáhnout tak výsledku, o který stojíme.

Opět si najdete pravidelně každý den chvilku pro sebe, pohodlně se posadíte (můžete si pustit jemnou meditativní hudbu), klidně a volně dýcháte a živě si představujete konkrétní situaci do nejmenších detailů

Může se jednat o ideální průběh porodu, tak, jak byste si ho přála zažít (díky vizualizacím jej vlastně můžete prožít několikrát denně!). 

Vizualizovat se ale dá také situace, ze které máte strach. Postupným opakováním se na ni připravíte a strach otupíte (u mě to byl například strach z přesunu z domova do porodnice a “nemocničního prostředí”, přítomnost lékařů a pocit, že budu pozorována a hodnocena).

Pozitivní afirmace a vizualizace se navzájem vhodně doplňují a společně Vás mohou připravit nejen na porod podle Vašich představ, ale i na situace, kdy něco nepůjde úplně podle plánu.

Dula a pozitivní afirmace a vizualizace

Jednou z mnoha věcí, se kterou Vám může pomoci dula, je právě správné nastavení mysli. 

Může Vás provádět vizualizacemi během porodu, dýchat spolu s Vámi skrze vlny nebo Vám opakovat Vaše afirmace.

Dula Vás při porodu neopouští a na jakoukoliv situaci tak nikdy nebudete sama.