Mexická bola: ozdoba Vašeho bříška s krásnou symbolikou

Co je to mexická bola?

Víte, že existuje speciální šperk, určený hlavně pro těhotné ženy? Je známý pod jménem mexická bola, nebo také těhotenská rolnička. V dnešní době se s ní na bříškách těhotných žen setkávám čím dál častěji. 

Jak už název napovídá, mexická bola je tradiční šperk, který po staletí nosí zejména těhotné ženy v Mexiku a na Bali.

Jedná se o rolničku zavěšenou na dlouhém řetízku, která má správně splývat až na spodek těhotenského bříška.

Bola je k dostání v různých provedeních, takže si těhotná žena snadno vybere přesně podle svého vkusu. Mívá na sobě symboly (srdíčka, spirály, apod.) nebo je umně tvarovaná. 

Co mají ale všechny rolničky společné, je příjemný harmonický zvuk, který vydávají. Není to ostrý zvonivý signál, ale velmi jemný a uklidňující cinkot, který se ozývá podle toho, jak se nastávající maminka pohybuje.

Těhotenská rolnička rozhodně není nutnost, ale je to určité rozmazlení, radost a další malý krůček k vědomému těhotenství.

Jaký je účel těhotenské rolničky?

Mexická bola má více funkcí. Okolo 20. týdne těhotenství miminko začíná vnímat zvuky a říká se, že když si přivykne na jemný cinkot rolničky, bude ho považovat za uklidňující i po narození.

Po porodu můžete rolničku zavěsit třeba na kočárek nebo nad postýlku dítěte.

Z vlastní zkušenosti vím, že rolnička uklidňuje také maminky a pomáhá jim zvolnit tempo, v duchu se zastavit a napojit se na své miminko v bříšku.

Údajně se také malí zvědavci v bříšku snáze točí do správné polohy hlavičkou dolů, protože jdou za zvukem rolničky.

Ta visí až na spodku maminčina bříška, a pokud chtějí tedy zvuk slyšet silněji, musí pro to něco udělat.

Některé ženy dokonce věří, že zvuk mexické boly přivolává jejich strážné anděly.

Ať už výše zmíněné funguje nebo se jedná jen o pověry, největší kouzlo těhotenské rolničky podle mě spočívá v jejím předávání dál. 

Jako dárek se hodí třeba pro těhotnou sestru či kamarádku. Uschovat ji však můžete třeba pro svou dceru, až bude jednou čekat miminko.

Mexická bola může putovat od bříška k bříšku, od miminka k miminku, a stát se tak cenným rodinným šperkem, předávaným po generace.