Nalezení nové životní cesty při mateřství

Mateřství – nové výzvy, nové příležitosti, nová cesta

Je mnoho žen, kterým mateřství (a obrovská životní změna s ním spojená) umožní uspořádat své životní priority a přehodnotit svůj dosavadní (nejen) kariérní život.

Těhotenství, porod a následná péče o miminko, probdělé noci, dny proploužené jako zombie, hodinové procházky s kočárkem,… jak se to dá spojit s přemýšlením o nové životní dráze?

Mateřství nás staví instantně a bez optání staví každý den před nové výzvy, nová rozhodnutí, nutnost být flexibilní a umět se adaptovat na nastalé podmínky a změny. A také vydržet prakticky nevydržitelné.

Není proto divu, že tolik maminek zjistí, že po takové vnitřní transformaci už jejich nové “já” nepasuje do vyjetých kolejí původního života.

Nacházet však kontinuálně sílu a vytrvalost vyšlapávat novou cestu, byť je to cesta za snem, bývá při všech povinnostech s dětmi často vyčerpávající.

Pokud máte pocit, že už nemůžete dál a ztrácíte motivaci, mám pro Vás tip na knihu, která Vás doslova obejme svou podporou a pochopením.

Alchymista 

Jedna z nejkrásnějších knih o výpravě na novou životní cestu je pro mě jednoznačně Alchymista (The Alchemist, Paulo Coelho). 

Kniha o snu, touze a odvaze naslouchat hlasu svého srdce.

Četla jsem ji shodou okolností krátce po tom, co jsem se rozhodla poslechnout své vnitřní volání a začít novou životní cestu.

Alchymista je vypráví o chudém španělském pastýři Santiagovi, který má jednou v noci sen o velkém pokladu, ukrytém u egyptských pyramid. 

Cestou za pokladem překoná mnoho překážek, nalezne lásku svého života a dojde k bájným pyramidám, jen aby zjistil, že poklad se celou dobu nacházel na místě, odkud se na svou cestu vydal.

Cesta sama ho však naučila a dala mu tolik. Včetně setkání s moudrým Alchymistou, který byl v mnoha ohledech jeho mentorem.

Samotný příběh však není zdaleka tak důležitý, jako silné myšlenky, které se jím po celou dobu prolínají.

Každý člověk má v životě moment, kdy k němu promluví jeho Srdce a napoví mu, za čím se vydat. Každý máme svůj poklad, ukrytý uvnitř sebe

Naše srdce k nám promlouvají a snaží se nás podpořit v cestě za svým snem.

Cesta však bývá plná překážek a lákavých příležitostí všechno vzdát a vrátit se k pohodlí svého předchozího života. To bychom však nesplnili svůj osobní příběh.

Nejhezčí myšlenka z Alchymisty je pro mě ta uvedená na obrázku článku. Pokud se rozhodneme jít za svým snem, celý vesmír nám pomáhá jej dosáhnout

A s odstupem času se většinou ukazuje, že těžkosti a události, které se nám zdály špatné nebo zbytečné, byly klíčové a naučily nás nejvíce. 

Musíme se jen rozhodnout opustit to, na co jsme zvyklí a vyrazit za tím, co bychom tak rádi získali.

Alchymista je jednou z mých nejoblíbenějších knih o osobním rozvoji. Není přímočará, ale promlouvá k nám skrze symboliku a příběhy

Lidé jsou a odedávna byli vypravěči příběhů. A proto je Alchymista knihou, která nemluví ani tolik k našemu rozumu, jako spíš přímo k naší duši.