Co do porodnice

Co do porodnice pro vás, mimi i tatínka

Kdy si zabalit tašku do porodnice

Bříško se vám kulatí, výbavička pro miminko se doma vůčihledně hromadí a intervaly mezi návštěvami těhotenské poradny se zkracují. Ještě máte dostatek času a relativně chladnou hlavu, a tak se snažíte si zabalit tašku do porodnice.

Co do ní ale přesně patří? A proč je dobré nemít tašku jen jednu? To vám povím v dnešním článku.

Je samozřejmě vhodnější balit vybavení do porodnice s předstihem (i když se jistě najdou maminky-flegmatičky, které ještě mezi porodními stahy narychlo hází do tašky, co jim přijde pod ruku).

Co když ale budete mít předčasný porod? Počítejte i s možností, že miminku se může zachtít na svět dříve, než je odhadované datum porodu a tašku mějte raději předbalenou.

Jak na to

Ideální start je podívat se na webové stránky vámi vybrané porodnice. Většina z nich bude mít alespoň stručný seznam pro nastávající maminky.

Pokud jste navíc absolvovala prohlídku porodnice, měla jste možnost si (ne)vybavení porodního sálu a pokojů na oddělení šestinedělí prohlédnout na vlastní oči. Máte tedy aspoň představu, co s sebou do porodnice budete potřebovat.

Jestli na vás čeká třeba kuchyňka s mikrovlnkou a rychlovarnou konvicí, jak jsou vybavené pojízdné boxíky pro miminko nebo zda budete mít na pokoji k dispozici poporodní vložky apod.

Na vše se můžete vyptat také při kontrole v těhotenské poradně nebo kontaktovat porodnici online.

Většina žen nejede do porodnice sama. I doprovod by si měl s sebou vzít alespoň pár nezbytností nutných pro své pohodlí, ať už je to partner, kamarádka, maminka či jiná blízká osoba. Přeci jen porod může být záležitost v řádu hodin.

Pokud vás doprovází partner, raději přemýšlejte i za něj a pomozte mu zhodnotit, co si vzít do porodnice. Jako když jedete na rodinnou dovolenou. Věřím, že také přemýšlíte vlastně za všechny účastníky, včetně domácích mazlíčků. 🙂

Balení vám výrazně ulehčí důkladná příprava. To znamená sepsat si nejprve seznam věcí do porodnice a následně vše rozdělit do více tašek či kufříků pro jednotlivé účastníky celé „akce“.

Sestavíte si tedy: seznam věcí pro miminko, pro vás jak k porodu, tak na oddělení šestinedělí a pro partnera (či jiný doprovod) k porodu, případně na oddělení šestinedělí.

Seznam do porodnice nezapomeňte probrat s partnerem a ukázat mu, kde máte tašky uschované a kterou potřebujete s sebou na sál.

Prodiskutujte spolu také, jak má připravit auto, pokud vás poveze (kam rozmístit deky, savé podložky, atd.)

Co zabalit do porodnice pro sebe

Vy budete mít s sebou pravděpodobně nejvíce věcí. Budete totiž v porodnici vystavena situacím, které se diametrálně odlišují svými potřebami.

Doporučila bych vám proto rozdělit potřeby do dvou tašek.

První bude obsahovat potřeby přímo na porodní sál a druhá výbavu na pokoj, kde budete ležet po porodu.

1. Potřeby na porodní sál

Ty si připravte do samostatné taštičky. Můžete zvolit třeba papírovou tašku, na kterou viditelně umístíte popisku „K PORODU“.

To aby váš partner nebo zdravotní personál mohl pokrýt vaše potřeby, aniž by vás obtěžovali dotazováním, co z kufru právě nutně potřebujete s sebou.

Do vaší tašky k porodu patří:

 • Doklady do porodnice

Většinou od vás porodnice požaduje tyto náležitosti: těhotenský průkaz, občanský průkaz, průkaz pojištěnce, prohlášení o jménu dítěte, oddací list (v originále či ověřené kopii). Dále kopie obou stran občanských průkazů obou rodičů a jméno a adresu dětského lékaře, u něhož bude miminko registrováno.

V případě, že jste svobodná: souhlasné prohlášení rodičů o otcovství potvrzené matrikou (pokud uvádíte otce) a rodný list obou rodičů dítěte.

Pokud jste rozvedená: souhlasné prohlášení rodičů o otcovství, rodný list obou rodičů dítěte a rozvodový list.

Všechny tyto dokumenty si uložte pospolu do jednoho pouzdra.

 • Láhev s vodou a jídlo

Volte takové potraviny, které se dají snadno uzobávat či upíjet a rychle vám dodají potřebnou energii (Coca-cola, ořechy, banán či datle, ovocné kapsičky).

 • Oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně

A kterému nevadí zašpinění (tedy starší tričko, košile do porodnice, atd.).

 • Pomůcky pro usnadnění porodu

Například olej na masáž hráze, povzbuzující čichací olej (třeba skořicový), aromalampa, homeopatika nebo čaj v termosce (pomůže vám čaj z maliníku či kontryhelu).

 • Nabíječka na mobil

A na mobilu nahrané vizualizace a relaxace pro techniku hypnoporodu, vlastní uklidňující hudba či mantry nebo třeba šumění moře.

 • Omyvatelné pantofle
 • Ručník
 • Gumička či sponka do vlasů
 • Balzám na rty
 • Jednorázové savé podložky

2. Výbava na poporodní pokoj

Potřeby na oddělení šestinedělí si zabalte také do samostatné tašky.

Ta může při příjezdu do porodnice zůstat klidně v autě a doprovod vám ji donese třeba až po porodu na pokoj.

Do této tašky si zabalte:

 • 1-2 noční košile do porodnice

Košile by měly být ideálně „kojící“, tedy umožňující snadné rozhalení na prsou.

Místo košile můžete samozřejmě zvolit pyžamo do porodnice. Počítejte ale s tím, že vaše intimní partie potřebují po porodu co nejvíce větrat. Kalhoty od pyžama vám navíc nemusí sedět stejně jako před porodem.

 • Kojící podprsenka 1-2x

Ta se liší od běžné podprsenky. Má odepínací prsní část, většinou je, prodyšná a elastická a bez kostic.

Pořídit si ji můžete třeba těsně před porodem, kdy už máte prsa větší, nebo kupte rovnou o číslo až dvě větší velikost (prsa se vám budou zvětšovat hlavně po porodu v důsledku produkce mléka).

 • Porodnické vložky

Na rozdíl od těch klasických jsou výrazně prodyšnější a savější.

Koupíte je v drogerii, lékárně nebo v online obchodech se zdravotnickým vybavením.

Rovnou vám poradím koupit si větší velikost a vícero balení, protože po porodu odchází z těla hodně krve – tzv. „očistky“ a vložky je potřeba často měnit, abyste byla v čistotě.

Některé porodnice vám je na pokoji dají k dispozici a každý den je doplňují.

Nemusí to ale být pravidlem, a tak je raději mějte s sebou. I kdyby vám zbyly, upotřebíte je nejspíš ještě po většinu šestinedělí.

 • Jednorázové kalhotky do porodnice nebo opakovaně použitelné pratelné hygienické síťované kalhotky

Kalhotky po porodu opravdu nemohou být ty klasické bavlněné. Jde totiž především o vaše pohodlí a hygienu.

Síťové kalhotky do porodnice jsou tenoulinké, prodyšné a elastické, a také dobře drží porodnické vložky (a jsou k dostání ve stejných obchodech).

Doporučovala bych vám klidně koupit mnohem větší velikost, než jste zvyklá nosit. Není to žádná ostuda, i když máte možná ten pocit.

Po porodu totiž potřebujete hlavně komfort, nemělo by vás nic stahovat. Navíc po průchodu miminka porodními cestami bude vaše pánev přechodně širší.

Mně se velmi osvědčily opakovaně použitelné síťované kalhotky. V porodnici jsem si vystačila pouze s 1 balením (2ks) kalhotek, které jsem střídavě prala v umyvadle v troše mýdla. Schly opravdu rychle.

 • Prsní vložky

Možná je nakonec potřebovat nebudete, ale můžete jedno menší balení mezi věci do porodnice zařadit.

V porodnici se maminkám většinou mléko hned po porodu nespustí a kolostrum podprsenku nepromáčí. Štěstí ale přeje připraveným.

 • Péče o bradavky (Hydrogelové polštářky a masti na bradavky)

V porodnici mě doslova zachraňovaly hydrogelové polštářky.

Není žádným tajemstvím, že kojení bolí (a to hlavně zpočátku). Bradavky navíc snadno rozpraskají.

Zvláště maminku prvorodičku umí bolavé bradavky pěkně potrápit. Než si na kojení zvyknou, než se miminko naučí správně přisávat,…

Je proto dobré bradavky od první chvíle ošetřovat. Skvělá je taková péče, kterou nemusíte před každým kojením smývat.

Hydrogelové polštářky si můžete vždy rozstříhnout na půl a vložit do kojící podprsenky (jedno balení vám tak vydrží déle). Nosit je můžete přes den i noc.

Gel příjemně chladí a navíc chrání namáhané bradavky před případnou infekcí. Pokud máte k dispozici lednici, uchovávejte polštářky tam. Chladivý pocit se tak ještě umocní.

Když zrovna nenosíte polštářky, mažte si bolavou kůži mastí (Bepanthen, lanolin nebo kalciová mast).

 • Vaše běžná kosmetika, sponka do vlasů a hřeben

Nezapomeňte na vyživující krém na tělo. Po porodu je hygiena nezastupitelná a ve sprše jste častou návštěvnicí.

Tvrdá voda umí na pokožce nohou natropit pěknou paseku (vlastní zkušenost, z porodnice jsem odcházela s nohama úplně osypanýma svědivou vyrážkou).

 • Jídlo

Je v nemocnicích opravdovým kamenem úrazu. Počítejte s tím, že při porodu jste vydala obrovské množství energie.

Jídlo, které vám následujících pár dní budou nosit, je často nutričně absolutně nevyvážené (v podstatě to jsou většinou sacharidy se sacharidy).

Bude se vám tedy hodit například několik sklenic hotového silného vývaru, který nakoupíte předem (ideální je slepičí a hovězí).

Oříšky, ovoce a zelenina, to vše vám pomůže doplnit potřebné vitamíny a minerály.

Samozřejmě pokud jste vegetariánka, veganka či trpíte potravinovou alergií, přizpůsobte tomu své zásoby jídla.

 • Malý tipčerné pivo

Nikoho nenabádám k alkoholismu, obzvláště ne kojící maminky. Sama jsem ale několik plechovek na pokoji měla. Dopřejte si klidně sklenku denně, pokud ho máte ráda.

Pivo v malém množství zapůsobí dobře na psychiku i na tělo (jako takový iontový nápoj po velkém výkonu).

Navíc se říká, že pomáhá na tvorbu mléka.

 • Elastický šátek

Můžete použít ten, ve kterém budete miminko nosit (pokud se k tomu chystáte).

Je příjemné si jím po porodu pevně ovázat břicho.

Šátek krásně hřeje, poskytuje oporu a ukotvení. Mozek se lépe přizpůsobí tomu, že už nenosíte velké bříško a srdce zase tomu, že miminko už není uvnitř, ale venku.

 • Odsávačka

Žádná z nás si asi dopředu nečeká, že kojení bude problém. Není ale od věci mít alespoň malou ruční odsávačku pro jistotu s sebou.

 • Termoska nebo termohrnek

Hodí se zvláště, pokud máte k dispozici varnou konev. Budete tak moct popíjet vlastní čaj (kojící, kontryhelový, heřmánkový, meduňkový…).

 • Nafukovací kruh či poporodní polštářek

Pro pohodlnější sezení po porodu.

 • Ručník(y)

Vyplatí se vzít si zvlášť ručník na tělo a zvlášť 1-2 menší na intimní partie a prsa.

 • Župan a teplé ponožky
 • Toaletní papír a papírové kapesníky
 • Cestovní fén
 • Léky, které užíváte denně
 • Knížku či časopis, deníček, propisku,…

Poporodní hygienické jednorázové pomůcky a zero waste

Ohlížíte se i v běžném životě na to, kolik odpadu produkujete?

Už teď vás děsí množství obtížně rozložitelného odpadu, které nahromadíte za pobyt v porodnici a celé šestinedělí, případně množství nezdravých chemikálií, kterými se vložky bělí a jinak upravují při výrobě?

Pak vám doporučuji zvolit k přírodě šetrné opakovaně použitelné síťované kalhotky (vystačíte si 1-2 baleními), ekologické mateřské/porodnické vložky (kompostovatelné, z biobavlny) a látkové prsní vložky, které lze prát a opakovaně používat.

Pro miminko zvolte ekologické plenky a vlhčené ubrousky (nebo dokonce látkové pleny a místo ubrousků pouze perlan a vodu).

Pokud jste ale prvorodička, tak se tím určitě netrapte přespříliš!

Sama budete mít po porodu tolik nového, v čem se budete muset teprve zorientovat, a to doslova za pochodu!

Vaše tělo i mysl se navíc nebudou chovat tak, jak jste zvyklá. Jasný úsudek půjde na nějakou dobu stranou. A v takovém chaosu hleďte zejména na to, jak si situaci co nejvíce ulehčit (například používáním jednorázových potřeb).

Časem, až se vám vše zajede, postupně jednorázovky určitě zvládnete nahradit.

Planeta to tu chvilku přežije. Nebuďte na sebe tak tvrdá!

Co zabalit do porodnice pro miminko

Výbavička pro miminko do porodnice může obsahovat:

 • Plenky pro novorozence

Miminko bude potřebovat velikost 1, tedy „newborn“ (3-5 kg).

Pro děti s velmi nízkou porodní váhou (do 2 kg) nebo předčasně narozené děti je to i velikost 0, tzv. „before newborn“.

Tyto plenky mívají extra výřez na pupeční pahýl, který chrání místo před podrážděním, a tím urychluje jeho hojení.

 • Vlhčené ubrousky

Nedávné průzkumy odhalily, že chemikálie používané v běžných vlhčených ubrouscích mohou přinášet zdravotní riziko. Rozhodně se nehodí pro denní používání, ale spíš v nouzi při procházce nebo na cestách.

I tam volte raději ekologické varianty nebo ty s označením 99% obsahu vody či ultra sensitive.

Pro denní užívání zkuste třeba pratelný perlan s obyčejnou vodou nebo podomácku vyrobenou mycí emulzí.

 • Jednorázové přebalovací podložky pod miminko

Pokud vám je zrovna miminko nepočurá, dají se používat opakovaně.

 • Vlastní kosmetika a mast na zadeček

Na tělíčko miminka si přineste olejíčky nebo mastičky k tomu určené, na zadeček zase masti jako Rybilka, Bepanthen, modrá Indulona a podobné.

Pokožka miminka je tenká a citlivá (a po porodu se často loupe), volte proto raději certifikovanou přírodní kosmetiku.

Platí tu nepsaná zásada „nemažte miminku na kůži nic, co byste sama nebyla ochotná sníst!“ 🙂

 • Oblečení pro miminko do porodnice

S velikostí je to ošemetné, protože nevíme, jak dlouhé se miminko narodí. Můžete vzít několik různých velikostí (50, 56 a 62). Převlékání vám ulehčí celorozepínací bodíčka a overaly.

Nezapomeňte na fusak a čepičku nebo deku přes miminko, až si ho povezete domů. Oblečení volte přiměřeně ročnímu období.

Říká se, že miminko by mělo mít na sobě o jednu vrstvu víc, než vy. Některá miminka jsou ale horkokrevná, takže to bude chtít ozkoušet.

Čepička mu pomůže při převozu domů neprochladnout, hlavou se totiž ztrácí nejvíce tepla. Ale pozor, miminku ji nedávejte na noc!

Přineste si také rukavičky nebo overal, který umožňuje překrytí ručiček. Miminka se rodí s překvapivě ostrými nehty, které se ale nedoporučuje hned po porodu stříhat, protože byste mohla miminko poranit.

 • Látkové pleny

Hodí se na cokoliv, hlavně na odříhnutí miminka po kojení.

 • Zavinovačka

Vyrábějí se krásné látkové zavinovačky na suché zipy, se kterými je zavinutí rychlé a snadné.

Jak správně miminko zavinout vám poradí sestřičky, nebo si prohlédněte videa na internetu.

Zavinuté ručičky miminko krásně uklidní, nebude se samo vytrhávat ze spánku trhavými pohyby ručiček, které spouští Moorův úlekový reflex.

 • Bílý šum (aneb nápodoba světa v bříšku)

Prodávají se už různá šumící plyšová zvířátka. Pozor ale na bezpečné uložení vedle postýlky či hnízdečka, aby se jimi miminko nemohlo udusit.

O tom, jak miminku první tři měsíce co nejvíce napodobovat známý a uklidňující svět v bříšku vám povíme v některém z dalších článků.

 • Dudlík

Na ten má každá maminka svůj názor. Můžete mít ale s sebou jeden či dva pro jistotu.

Použijte novorozenecký dudlík (0-3m), který je tvarem podobný bradavce při sání. Hodně se mi osvědčily ty od firmy NUK. Z pusinky maličkého miminka nepadají.

 • Kojící polštář/Hnízdečko

Jste kontaktní maminka a chcete mít miminko co nejblíže u sebe? Jako prvorodička jsem si netroufla drobečka ani vyndat z plastového boxíku s monitorem dechu.

Druhému miminku bych už asi alespoň přes den ustlala na posteli u sebe v hnízdečku.

Pokud ho neplánujete pořizovat, dá se snadno zhotovit z obyčejného kojícího polštáře stočeného do podkovy a překrytého měkkou dečkou nebo županem.

Kojící polštář samozřejmě využijete nejen na podložení miminka při kojení (bude se hodit i vám pro pohodlnější sezení nebo spánek (jako podložku mezi kolena, pod záda či hlavu)

 • Cévka pro výživu novorozence/pohárek

Pokud máte o kojení něco načteno a chcete své miminko při nutnosti podání UM dokrmovat alternativně tak, aby se nenarušovalo jeho učení se sání z prsu (více o alternativních metodách dokrmu vám povíme v některém z dalších článků).

 • Ručník/osuška
 • Autosedačka

Co zabalit do porodnice pro partnera

Také váš doprovod bude potřebovat nějakou vzpruhu, až vás bude na sále podporovat a opečovávat. I pro něj proto platí (zejména, pokud je to váš muž) nenechat ho hladovět a žíznit.

Co bude potřebovat s sebou k porodu váš doprovod:

 • Fotoaparát

V dnešní době bohatě postačí i mobil pro zachycení prvních společných okamžiků s miminkem.

 • Nabíječku na mobil

Vždy se vyplatí mít nahrávky, které chcete u porodu poslouchat, i v mobilu vašeho doprovodu!

 • Omyvatelné pantofle, případně plavky

Pokud by vás doprovázel do sprchy nebo vany, bazénku,…

 • Láhev s vodou
 • Coca-colu/kávu v plechovce
 • Jídlo
 • Drobné mince do automatu

Pokud s vámi váš partner bude trávit čas i po porodu na pokoji, můžete mu do své tašky na oddělení šestinedělí přibalit:

 • Oblečení
 • Běžnou kosmetiku
 • Knihu, notebook s nabíječkou,…