Bonding

Poporodní bonding a vše kolem něj

Co je to poporodní bonding?

Pojem, který jako (nastávající) maminka nejspíš začínáte slýchat stále častěji. Možná uvažujete, o jakou moderní vymyšlenost se jedná a jestli se bez něj obejdete nebo ne.

Řada českých porodnic ho v současné době považuje za automatickou součást porodu. Pojďme se tedy podívat, co se za tímto enigmatickým názvem skrývá.

Překlad z angličtiny ani samotný význam slova „birth bonding“ není nic mimořádného. Jedná se prostě o navázání hlubokého citového pouta mezi maminkou a miminkem pomocí kontaktu kůže na kůži.

Je to zkrátka proces, který nejspíš většině maminek přijde naprosto samozřejmý a přirozený. Která z nás by si k sobě nechtěla okamžitě po porodu své miminko přitulit? Zvlášť, když třeba maličké nahlas křičí.

Jaké jsou benefity bondingu?

Vzájemné zahřátí a „očichání“, přirozené zamilování se do miminka, podpora laktace, stabilizace životních funkcí miminka (srdeční funkce, dýchání,…), usnadnění jeho poporodní adaptace a navázání pouta mezi maminkou a miminkem.

Oběma se uleví od bolesti. Uvolňují se totiž endorfiny, které přirozeně tlumí bolest, a také oxytocin (tzv. „hormon lásky a důvěry“), kterého se do 1h po porodu produkuje obrovské množství.

Přítomnost miminka na těle maminky pomůže s porodem (odloučením) placenty.

Bonding je navíc doslova něco magického. Miminko se u vás na těle uklidní a většinou se vám podívá zpříma do očí.

Poprvé vidí svou milovanou maminku, jejíž hlas ho provázel v bříšku. Ta chvíle se nedá ničím přemazat a pravděpodobně se vám do paměti zaryje navždy.

Pokud jste totiž rodila přirozeně a miminko není „zfetované“ léky, je schopné se na vašem těle zcela zklidnit a dívat se vám do očí až 60-90 minut.

Pro maminku a tatínka je to jedinečný zážitek, který ohromně napomáhá vytvářet pevnou vazbu a zamilování se do miminka.

Jak dlouho bonding trvá?

Většinou se uvádí tzv. „Zlatá hodinka“, což je období ihned po porodu, kdy jsou maminka spolu s děťátkem a partnerem v klidu pospolu a ideálně v co největším soukromí.

Nemusí se ale nutně jednat o přesně vymezený čas, může to být hodina či dvě. Zprvu se čeká se na porod placenty a ošetřují se případná poranění maminky, většinou proběhne přerušení pupečníku a základní zhodnocení zdravotního stavu maminky i miminka.

Poté, pokud je vše v pořádku, může zdravotnický personál odejít a nechat rodičům klid na první zpracování pocitů z porodu a z toho, že svého potomka poprvé drží v náručí.

Jak bonding probíhá?

Ihned po porodu putuje miminko mamince do náruče a je zprostředkován okamžitý, nepřetržitý a nepřerušovaný kontakt kůže na kůži.

Miminko se neumývá, jen lehce osuší. Ručičky by se ale sušit neměly, protože ty má miminko blízko obličeje a voní mu po plodové vodě. Po nějakém čase si bude pěstičky olizovat a zároveň mu pomohou najít prs, který voní stejně, a přisát se k němu.

Prs miminko nalezne také díky ztmavlým dvorcům bradavek.

Miminko se ponechává na hrudi maminky nahé nebo jsou oba přikryti teplou dekou. Hlavička by se přikrývat neměla, protože maminka by pak necítila její vůni a komplikovala by se tak raná vazba s miminkem.

Někdo preferuje pro přikrytí miminka tmavě rudou dečku nebo ručník. Říká se, že to je zhruba ta barva, kterou miminko vidělo, když u maminky v bříšku otevíralo oči.

Miminko se zprvu na světě rozkoukává a odpočívá po namáhavém procesu zrození, stejně jako maminka.

Později by mělo být schopno začít aktivně hledat prs, dokonce se k němu i plazit („klovací“ pohyby hlavou) a samo se nakonec přisát.

Bonding a poporodní vyšetření

Poporodní vyšetření novorozence i maminky se po fyziologickém porodu dají zvládnout bez jejich separace a narušení bondingu.

Jedná se o např. zhodnocení skóre podle Apgarové (tzv. Apgar skóre, kdy se pozoruje vitální a poporodní adaptace miminka po 1, 5 a 10 minutách po porodu). Pomocí něj se zjišťuje stav miminka podle barvy kůže, srdeční akce, dýchání, svalového tonusu a pohybů, reakce na podráždění.

Dále se provádí přerušení pupečníku (ideálně po jeho dotepání, to může provést například váš partner), ošetření maminky a označení ručičky miminka identifikačním náramkem.

Bonding a první koupání miminka

První koupání miminka není vůbec potřeba provádět neprodleně po porodu, a proto by nemělo být na překážku bondingu.

Koupel je klidně možné o den odložit a nemusí ji ani provádět zdravotnický personál. Své miminko mohou rodiče vykoupat sami (s podporou sestřiček, za použití vlastní preferované šetrné kosmetiky,…).

Pokud se vás tedy ihned po porodu sestřičky zeptají, zda vám mají miminko vykoupat (následuje obléknutí do bodíčka a zavinutí), s klidem na duši můžete říct, že si přejete vykoupat miminko sama, až se na to budete cítit.

Miminko vám tak pouze zváží, změří, oblečou a zavinou (případně mu aplikují vitamín K a vykapou oči).

Jeho tělíčko a hlavička bude pořád lehce pokryto ochranným mázkem a bude nádherně vonět po plodové vodě. Je to vůně tak krásná, že vám ze srdce doporučuju užít si ji co nejdéle. Pevně věřím, že má mocný zamilovávací účinek.

Pokud vás tedy nepřevezou přímo s miminkem na těle na pokoj, můžete miminko na pokoji v klidu opět svléknout ze zavinovačky a bodíčka v bondingu a kojení pokračovat.

Nenechte se odradit poučkami, že miminko do postele nepatří nebo že ho rozmazlíte. V bříšku bylo zvyklé na ideální prostředí a neustálou péči 24h denně. „Nový svět“ je pro něj obrovský šok a nejlépe se s ním vyrovná u vás v náručí.

Na dlouhý bonding (v řádu hodin) bohužel v porodnici nebývá čas. Ačkoliv se personál často snaží dopřát vám ho co nejvíce, je třeba porodní sál vyklidit a připravit pro další rodičku.

Reflex samopřisátí však mají miminka ještě několik týdnů po porodu! Takže pokud jste v porodnici příliš unavená a rozbolavělá nebo vám nedali na bonding prostor, můžete si vychutnat svou chvilku s miminkem i v klidu a pohodlí domova.

Můžete si miminko opakovaně pokládat na nahé tělo a nechat ho najít bradavku. Přitom je dobré na něj mluvit a ujišťovat ho, že je v bezpečí a milované.

Bonding po císařském řezu

Bonding je možné v některých porodnicích provést i po plánovaném císařském řezu. Pokud je zákrok prováděn pod částečnou anestezií, miminko se mamince pokládá nahé na hruď.

Bonding může případně probíhat s tatínkem. Je dobré se o tom ale dopředu ve vybrané porodnici informovat. Řada nemocnic stále odmítá vystoupit ze své komfortní zóny a s bondingem rodičům po sekci vyjít vstříc.

Pokud se miminko dostalo na svět rychlým operativním zákrokem, bonding mu velmi pomůže s adaptací na rychlý přechod z prostředí v děloze do prostředí mimo ni.

Navíc se kůže miminka osídlí maminčinými bakteriemi (což se běžně děje při fyziologickém vaginálním porodu).

Bonding po použití léků při porodu

Zajímáte se, zda léky podané v průběhu porodu ovlivňují kvalitu bondingu a schopnost miminka se přisát? Odpověď je přirozeně ano.

Miminko, které se narodilo bez použití medikace je schopné se samo z bříška maminky doplazit k bradavce, rukou ji ohmatat, olíznout ji a začít sát.

Nejprve si často potřebuje 30-60 minut odpočinout, pak je připravené se samo přisát.

Po medikovaných porodech nebo při nutnosti císařského řezu se tato doba prodlužuje.

Překážky bondingu

Existují i situace, kdy jsou možnosti bondingu omezené nebo jej vůbec nelze provést.

Jedná se zejména o nefyziologický průběh porodu (akutní císařský řez, použití vakuumextraktoru či kleští, narození nedonošeného novorozence). Je vhodné se tedy psychicky připravit i na tyto varianty.

Jsou určitě také maminky, které z jakéhokoliv důvodu o bonding nestojí. Mohou být po porodu příliš vyčerpané nebo kvůli těžkému porodu (či necitlivému chování a přílišným zásahům do porodu) cítí k miminku negativní emoce či svou nekompetenci se o miminko postarat.

Pokud je to i váš případ, zvažte možnost co nejdříve o těchto pocitech mluvit.

Ideální „terapeutkou“ může být například poporodní dula (více o poporodních dulách si povíme v některém z dalších článků), která vás bez odsouzení vyslechne a podpoří, pomůže navázat s miminkem vztah, poradí s péčí o ně anebo vám pomůže náročné emoce zpracovat pomocí poporodního rituálu.

Bonding s otcem

O nezastupitelné úloze otce u porodu si povíme více v některém z dalších článků. Jednou z jeho důležitých rolí je ale právě bonding (zejména v případě, že je maminka z jakéhokoliv důvodu indisponována).

Ale i v případě přirozeného porodu, až se miminko dostatečně nakojí a odpočine si, nastupuje tatínkova příležitost k bondingu. Ten by měl ideálně také probíhat kůže na kůži. I zde totiž vzniká důležitá citová vazba.

Bonding jako podpora kojení

Při bondingu se vyplavuje i hormon prolaktin, který podporuje zavinování dělohy a nástup kojení.

Samovolné vyhledání bradavky a samopřisátí miminka také napomáhá předcházet pozdějším problémům s přisáváním a kojením miminka.

Bonding v porodním plánu

Pokud si přejete bonding, je dobré jej včas zařadit do svého porodního plánu a případně toto přání probrat na těhotenské poradně nebo se svou porodní asistentkou.

Informujte se, zda porodnice bonding podporuje jak po fyziologickém porodu, tak v případě císařského řezu a zda praktikuje rooming-in (miminko je „ubytováno“ na pokoji s maminkou).

Separace maminky a miminka po porodu

Smutnou praxí v českých porodnicích bývala (v některých bohužel stále je) separace miminka a maminky po porodu.

A to i po porodu, který je bezproblémový a maminka i miminko jsou zjevně v pořádku. Děje se tak například s odůvodněním, že si maminka musí nejprve odpočinout.

Ale zkuste odpočívat napumpovaná hormony a instinktivně hledajíc své čerstvě narozené dítě.

Miminko se tak dostává do rukou zdravotnického personálu na všemožné procedury vyšetření, mytí, oblékání, zavinování… a mamince je přinesen pečlivě upnutý uzlíček, který se pomalu sama bojí rozbalit…

Pokud je nerozlučná dvojka máma a mimi po porodu ihned rozdělena, hrozí pozdní nástup kojení, doprovázen častými problémy s kojením.

Odloučení samozřejmě negativně působí na psychiku obou a zvyšuje riziko poporodních psychických obtíží.

Přitom světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje umístění dítěte na hruď matky bezprostředně po porodu.

Pokud nechcete být od miminka oddělena a jste odhodlaná kojit, je vhodné poohlídnout se po porodnicích označovaných jako Baby friendly nebo s certifikátem Přirozený Porod v Porodnici.

Takové nemocnice by měly splňovat daná kritéria a vy tak víte, na čem jste (o tom, jaká kritéria to jsou a na co si i zde dát pozor, se dozvíte více v některém z dalších článků).